Projeler

Aschaffenburg Garı: Açık mavinin hafifliği

Aschaffenburg 2012 - Garın modernizasyonu kapsamında Şubat ayında yeni ve genişletilmiş bir yaya tüneli açıldı. Bu tünel yolcu gelişini Damm bölgesi ve Park & Ride (aracını park et ve kamu aracını kullan) alanı ile birleştiriyor. Yer altından geçen tünel, sanatçı Jo Zeh-Kosanke’nin tasarladığı motiflerin Artefactur tarafından karoya uyarlanmasıyla oluşturulan aydınlık ve sıcak duvarlarıyla, görenleri kendisine hayran bırakıyor.


Hedef:

Üstün nitelikli duvar tasarımını planlama ve uyarlama görevini Artefactur üstlendi. Sanatçı tarafından tasarlanan eser, toplam sekiz motif halinde yan duvarlara ve 110 metre uzunluğundaki yaya tüneline yerleştirildi.


Uygulama:

Planlama, Artefactur uzmanlarının tünelin koşullarını incelediği Aschaffenburg’a yapılan bir keşif gezisiyle başladı. Uzmanların ilk saptaması karoların yerleştirileceği yer olarak belirlenen duvardaki girintilerin hepsinin yükseklik ve genişlik yönünden  farklılık göstermesiydi ve sanatçı tarafından 50 x 200cm büyüklüğündeki taslaklar kullanılarak standart ölçekle büyütülmeleri ve özdeş bir nihai formata getirilmeleri mümkün değildi. Bu farklılıkları eşitlemek ve sanat eserinin perspektif görünümünü muhafaza etmek amacı ile tüm formatların yeni ve standart biçimde hesaplanması gerekiyordu.  Dolayısıyla tüm taslakların bir üst formata aktarılması, perspektifin çıkartılması ve son olarak da gereken büyüklükte kesilmeleri sağlandı. Bu da Artefactur’un sağladığı sanatsal bakış açısı ve mimari yetkinlik olmadan yapılması neredeyse imkansız  oldukça zor bir görevdi.  Bir sonraki  aşama ise karoların üretimiydi. Alt geçidin getirdiği özel taleplere yanıt verirken, aynı zamanda sanatçının tasarımını da gereği gibi yansıtmak için duvar tasrımının uygulanmasında dijital baskı tekniği tercih edildi. Bu yenilikçi baskı yöntemi, örneğin gökyüzünün mavi kısımların özel olarak ayarlanmasına olanak sağladığı gibi, sanat eserinin etkisini, sanatçıyı memnun edecek şekilde daha da pekiştiren , etkileyici bir görünüm ortaya çıkardı .

280 metrekare alan için 60x60cm ebatlarında 838 karo üretildi. Artefactur ayrıca Aschaffenburg’taki montaj çalışmaları için lojistik planlama konusunda çalışmalar yaptı. Her karoya özel kodlar vererek ustaların karoları doğru yerleştirmesine olanak sağlayan özel bir yerleştirme planı hayata geçirildi. Bu pratik ve rahat uygulanabilir hizmet sayesinde Aschaffenburg’taki iş ortaklarına müthiş bir destek sağlandı; basit ve hızlı çalışan yerleştirme planı ile hata ihtimali ortadan kalkarken, takvime de uyularak açılışa kadar olan kısıtlı zaman verimli kullanıldı.


Sonuç:

Aschaffenburg’taki yaya alt geçidinde bulunan sanat eseri “Açık mavinin hafifliği” olarak adlandırılıyor. Karo yüzeyine güçlü renkler ve hareket halindeki unsurların kusursuz detaylarla üretimi ile alt geçide canlı bir şeffaflık ve ferahlık hissi veren sanat eseri bu ismi hak eder nitelikte… Göğe yükselen uçan balonlar, kelebekler, kanarya otu, saat ve hatta insanda uzaklara yolculuk hissi uyandıran bir bilet dikkate değer detaylar arasında ter alıyor.


İşveren
Aschaffenburg şehri ile Almanya Demiryollarının ortak projesi


1.